Protokoll* alapú professzionális kontinencia gondozás és inkontinencia ápolás
A protokoll itt olvasható.
Fekvőbetegként, inkontinenciával is lehet boldog életet élni. Hisszük, hogy a kijelentés igazságtartalmát a beteg maga is felismerheti a megfelelő mértékű edukáció és ápolás mellett. Ehhez természetesen szükség van a család és az ápolószemélyzet aktív bevonására is, hiszen az ő segítő közelségükkel válnak élhetővé az inkontinens mindennapok.
Az inkontinenciával élő ellátottak ápolásakor a szakmai irányelvet különösen betartva kell eljárnunk, mivel időskorban az inkontinenciához jellemzően egyéb betegségek is társulhatnak. A kor, genetikai hajlam vagy egyéb tényezők következtében kialakuló demencia tovább nehezíti a gondozottak ellátásának körülményeit, amit a páciens mozgásbeli akadályozottsága tovább súlyosbíthat. A fekvőbetegek hosszú távú ápolására berendezkedett intézményeknek érdemes megreformálni a berögzült ápolási szokásaikat és követni a szakmai protokollt annak érdekében, hogy ne csak a páciens élete legyen könnyebb és boldogabb, hanem az őt gondozó munkatársaké is.
A higiéniai tudatosság fejlesztése is elkerülhetetlen inkontinenciával élők ápolása esetén – edukációval tehetünk a jobb életminőségért.
Az értelmi fogyatékos gondozottak speciális, személyre szabott továbbképzések alkalmával kaphatnak higiénés ismereteket és életmódtanácsokat, betegségükre specializáltan. Ilyen esetekben létfontosságú, hogy az oktatás módszereiben, időtartamában és nyelvezetében alkalmazkodjon a célcsoporthoz. Az elméleti órákat gyakorlati órák követik, melyek során az inkontinencia esetében alkalmazandó eszközökön túl bemutatásra kerülnek a medencefenék erősítésére szolgáló gyakorlatok is (gátizomtorna).